Някои бодибилдъри, посещаващи оригиналния Голдс Джим във Венис, Калифорния в началото на седемдесетте вярвали, че дишането на кислород от бутилка след всяка серия подобрява възстановяването след тренировка и мускулната издръжливост. Тази мода обаче се оказала краткотрайна поради причини, които си остават неясни. Оттогава съм виждал състезатели на Мр. Олимпия, които по същия начин слизат от сцената и вдишват кислород, макар че в наши дни това не е толкова разпространена практика, колкото е била в миналото. Напоследък популярна е оксидираната вода. Няколко специализирани марки напитки твърдят, че водата им съдържа между седем и 40 пъти повече кислород от обикновената небутилирана вода. Смята се, че повишеното съдържание на кислород подобрява спортното представяне и кардиоваскуларната и мускулната издръжливост. Изглежда водата е идеалното средство за окисление, тъй като се състои от водород и кислород. Въпросът е дали прибавянето на допълнителен кислород към нормалната вода наистина променя тренировката и нивото на спортното представяне.
Това е изследвано от трима лекари; техните резултати бяха докладвани в брой на Журнала на Американската медицинска асоциация. Докторите измерили нивата на разтворения кислород в пет различни марки окислена бутилирана вода, сравнявайки данните с нивата на кислород в добре разбъркана чешмяна вода. След това дали проби от окислена и от чешмяна вода на седем мъже и четири жени, които участвали в стандартни тренировъчни тестове. Резултатите показали, че четири от тестваните пет марки окислена вода имат нива на кислорода по-високи от тези в чешмяната вода, а една от марките имала същото количество кислород като в нормалната вода. Вода, съдържаща най-високо ниво кислород, била и единствената, продавана в стъклена бутилка. Тренировъчните тестове не отчели никакви ползи, извлечени от окислената вода.
Въпреки че четири от петте марки съдържат по-голямо количество кислород от чешмяната вода, съдържанието на кислород не е значително, защото кислородът има сравнително малка разтворимост във вода. Във водата с най-високо съдържание на кислород имало 80 милилитра кислород в 340-милилитрова бутилка. Въздухът се състои от 20.9% кислород и нормална глътка въздух ти осигурява 100 милилитра кислород. В допълнение, хемоглобинът, пренасящият кислорода протеин на червените кръвни телца, се насища с кислород при дишане. Съвсем малко количество кислород може да бъде освободено в кръвната плазма. Не е трудно да разбереш защо оксидираната вода няма ергогенни свойства. Джери Брейнъм Hampson, N.B., etal. (2003). Oxygenated water and athletic performance. JAMA. 290:2408-2409. |