Често сме виждали, как след завършване на дадена серия, трениращият се превива от кръста напред, задъхвайки се, и се опитва да възстанови количеството
Още за пълното възстановяване, а не само възстановяването на мускулите
Нека си припомним отново, че 80% мускулно възстановяване се получава за 22 секунди. Необходимо е обаче да се възстановят и много други области и функции в организма преди да се подготвим за следващата серия. Другите два сериозни фактора на възстановяването са сърдечния пулс и кръвното налягане. Дълбокото вдишване и издишване преодоляват отрицателното въздействие на учестения сърдечен пулс и повишеното кръвно налягане, получени в резултат от усилена тренировка с тежести. Освен това мозъкът трябва да получи необходимото зареждане с кислород след серията, за да се подготви за тежкото натоварване през следващата. Може да постигнем много по-бързо възстановяване, като правилно привеждаме в действие вентилационния механизъм.
Освен това, превръщайки дишането от пасивен в активен процес, можем да повишим енергията си. Правилното дишане води и до разграждане на млечната киселина, натрупана в мускулите. Ако видите някой сгънат на две на лежанката да се задъхва учестено, посъветвайте го да се изправи, да си поеме дълбоко дъх и форсирано да издиша. Така ще изхвърли от организма си въглеродния двуокис и ще може да поеме допълнително кислород.
Помнете, че не може да се приемат големи количества кислород, ако не дишаме правилно. Често трениращите казват задъхано: “Не мога да си поема дъх. Не ми стига въздухът”. В тези случаи човек не осъзнава какъв е всъщност проблемът. Той не се състои в това, че не можеш да си поемеш въздух, а че не е изхвърлил СО2! Трябва да се вдишва дълбоко, за да се окаже натиск върху вече поетия и преработен въздух в организма.
При вдишване на свеж въздух (изпълнен с кислород) ще се възстановим много по-бързо. Именно за това трябва форсирано да вкараме въздух в организма си, за да изхвърлим форсирано СО2. Дишането между сериите е толкова важно, колкото и дишането по време на изпълнението им. Опитайте се да дишате по този начин между отделните серии и ще се възстановите за ¼ до 1/3 от предвидено за това време. Ясно е, че освен мускулното възстановяване трябва да обръщаме внимание и на цялостното възстановяване.