Кръстът на ортопеда.В превод гръцката дума „
сколиоза” означава „
изкривяване”. Изкривява се най-главното - стълбът на нашето тяло. Все пак сколиозата не е приоритет на съвременността. Тя е измъчвала още древните, но произходът и дълго време е бил загадка. Лекарите тайно я наричали „кръстът на ортопеда”. Чак през XX е станало ясно, че тя може да бъде провокирана от нарушение на обменните процеси в съединителната тъкан на гръбначните прешлени, от полиомиелит, миопатия и други заболявания (като се почне от гастрит и се свърши с болен зъб). А плоскостъпието? На пръв поглед изглежда, че то няма връзка със сколиозата. Но точно заради него тежестта на тялото не се разпределя правилно и от това най-много страда гръбнакът. И се изкривява!
Сколиозата се провокира най-вече от продължително заседяване е една и съща поза вследствие на статичното претоварване на мускулите на гърба. Тя бива вродена и даже ако при родителите липсва такова заболяване, дъщерята може да го „предаде” на бъдещото си дете, ако по време на бременността не се е хранила правилно и е водела заседнал начин на живот. Сколиозата не бива да се бърка с деформираната стойка.
При сколиозата измененията засягат костните и свързващите структури на гръбнака, а при нарушената стойка се наблюдава повишен
мускулен тонус от едната страна на гръбначния стълб. Специалистите могат да различат двата проблема по видимите изменения на гърба. Ако в легнало положение (по корем) гръбначният стълб заема нормалното си положение, най-вероятно става дума за деформирана стойка, а не за сколиоза. С времето и при определени условия (неправилен двигателен остеотип, недостиг на калций, слаб мускулен корсет и др.) деформацията на стойката може да прогресира в сколиоза. На лечение се поддават и двете заболявания, в случай обаче, че бъдат открити навреме и процесът не е отишъл прекалено далеч.
Не само естетикаКрив гръбначен стълб - той, естествено, не е много естетичен. Кривината му може и да не е много видима на пръв поглед, но ако се вгледаш. Щом има доказано изкривяване, значи налице са и промени в хармоничните пропорции на тялото.
Естетиката за естетите! Освен че нарушава пропорциите на тялото ни, сколиозата се явява причина и за нарушение на функциите на белите дробове, червата, сърдечносъдовата и нервната система.
Последиците от този недъг са много -дори главоболие, чести ангини, намалено зрение и слух. Възможно е сколиозата да причини хипертония, невралгия, сърдечни болести. А болката в лопатките, гърба, кръста и ставите е обичайният й спътник. Затова сколиозата не бива да се разглежда само като козметичен проблем.
От гледна точка на психолога Както е известно, всяка болест освен физиологически има и психологически бекграунд. Гръбначният стълб е стожерът на човешкия организъм. И проблемите, свързани с него, в частност сколиозата, възникнат тогава, когато не си уверен в собствените си сили, не умееш да управляваш живота си и бъдещето си. Често хората със сколиоза предпочитат някой друг да ръководи живота им. Статистиката сочи, от 100 деца страдащи от сколиоза, само 4 са момчета. Останалите са момичета. Научно обяснение за това явление няма.
Тест с просто окоАко искаш да разбереш дали си засегната от сколиоза, съблечи се до кръста и застани с гръб към някой свой близък. Петите са събрани, ръцете са свободно отпуснати до тялото. Не напрягай стойката. Ако имат сколиоза, наблюдателят ще забележи, че едното ти рамо (и прилежащата му лопатка) е разположено малко по-високо от другото и че едната ти лопатка е по-изпъкнала от другата. При жените се наблюдава и асиметрия на гърдите.
За да не се разболявашНяколко думи за децата.
Силните мускули на гърба се формират още от раждането на детето. За да се избегнат проблеми с гърба в по-късна възраст, бебето трябва по-често да се обръща по корем. Развитието на сколиозата може да се провокира, ако твърде рано накараш детето да стъпи на краката си. Обръщай особено внимание на осанката на детето в ученическа възраст. За по-възрастните профилактиката на сколиозата включва лечебна физкултура, правилно хранене и постоянство. Но в никакъв случай физкултурата не бива да е
аеробика! По-добре йога. Но, разбира се, важен е и постоянният контрол на правилната стойка. Главата горе, гърбът - изправен!