Следователно, без мазнини ще липсва бетакаротин, с течение на времето липсата на бетакаротин ще доведе до отслабване на зрението, а в крайно лош вариант - до кокоша слепота и далтонизъм.
Без мазнини явно не може, но коя мазнина е за предпочитане. Всички знаят, че растителните мазнини са по- здравословни от животинските, защото не съдържат холестерол (бедите от него са известни – затлачване на кръвоносните съдове, инфаркт или инсулт).
Зехтинът е мазнината, която може да помогне. Макар и по-скъп от олиото, той предпазва от различни тежки заболявания. Нивото на усвояемост на зехтина е равно на 100%. За сравнение: слънчогледовото олио се усвоява до 83% , фъстъченото масло — до 81%, сусамовото — до 57%, а царевичното — до 36%. Мастнокиселинният състав на зехтина се отличава с 15-16% наситени мастни киселини, около 65-70% мононенаситени и 12% полиненаситени мастни киселини.
За предпочитане е студено пресованият зехтин, който не се подлага на никаква топлинна или химическа преработка. Добива се от студеното пресоване на изключително качествени маслини. Съдържа два вида ценни мастни киселини в оптимално съотношение - 80 % олеинова киселина и 10 % линолева. Отличен източник е на витамините А и Е, получили оценката “витамини на вечната младост”. Студено пресованият зехтин е с ниска киселинност. Той не съдържа повече от 1 % киселини (т. е. 1 грам киселини на 100 грама мазнина). Студено пресованият зехтин се усвоява напълно, тъй като е много близък до липидите в човешкия организъм. Олеиновата киселина, която се съдържа в него, предпазва сърцето и артериите, подпомага профилактиката на атеросклерозата, намалява риска от ракови заболявания, снижава нивото на “лошия” холестерин, като едновременно повишава нивото на “добрия”. Зехтинът поддържа клетъчните мембрани в оптимално състояние. Той заема важно място в здравословното и диетично хранене на съвременния човек и заради изразените си липотропни ефекти, тъй като намалява натрупването на мазнини в черния дроб и го предпазва от мастна инфилтрация; има още жлъчегонно действие (стимулиращо отделянето на жлъчка).
Студено пресованият зехтин не трябва да се подлага на термична обработка, защото влошава качествата си и вече не е така полезен за организма. Ако подправяте салатите със зехтин, те първо ще са по- вкусни и после ще са по-здравословни.
На пазара се продава и зехтин, подходящ за термична обработка. Много хора поставят билки да киснат в зехтин не само за подобряване на вкусовите му качества ( те и без това са отлични), а и заради лечебните свойства на получения извлек.
Освен в храненето зехтинът може да се използва и като козметично средство. Известно е, че много майки предпочитат да масажират бебетата си с чист зехтин вместо с бебешко олио, макар че много от видовете олио са пак на основа зехтин.
В превенцията срещу така неприятните стрии, зехтинът също е много полезен. За да се ароматизира леко, в него могат да се добавят мащерка или розмарин. Получава се приятна миризма, а качествата на зехтина не се влошават. След като сместа престои на тъмно и хладно място поне 15 дни, се прецежда през марля. Знаете къде се получават стриите, ако не, погледнете отново статията “Стрии – може ли без тях? А с тях?”. Леко, много деликатно с кръгови движения масажирайте проблемните зони. Не мачкайте, не търкайте, това е вашата кожа, която трябва да се пази, а не грубо да се разтяга. Освен че така ще я предпазите от стрии, с този масаж трябва да повишите нейната еластичност, да я подхраните.
Особено полезно е съчетанието на зехтин с розмарин, тъй като билката е известна със способността си да успокоява тъпи ревматични болки, болки от навяхвания и контузии. При натъртвания с леки хематоми разтриването със зехтин(маслен извлек от розмарин) може да облекчи болката и да подпомогне разнасянето на хематома. Така всеки трениращ може сам да си помогне при по- леки травми.
През лятото във фитнес залите могат да се видят млади хора с много загрубели лакти, пети и колене. Мъжете често не обръщат внимание на този козметичен дефект, но за жените той е просто непростим. Да си припомним класическата фраза:”Жената е на толкова години, на колкото изглеждат коленете й.” Всеки знае, че кожата на лактите и коленете изисква специални грижи. Зехтинът може да помогне отново. Поставете в шишенцето шепа лайка, оставете сместа на тъмно и хладно място поне 15 дни, после масажирайте проблемните зони. Помните, че ставите обичат да ги галят, а кожата още повече. С леки кръгови движения масажирайте лактите и коленете. Изчакайте зехтинът да попие хубаво и избършете с мек памучен плат или мека салфетка. След няколко процедури ще имате мека кожа по тези участъци, а и ставите ще са доволни. За петите също, а след масажа обувайте памучни чорапи, избягвайте синтетиката, тя само запарва, за гъбичките няма да споменаваме. Като обобщение можем да направим извод, че шишенце с висококачествен зехтин никога не е излишно в дома ви, особено ако сте човек, който се стреми да контролира личното си тегло и посещава фитнес зала. |