Зърнени - Пълнозърнестият хляб си остава основата на
здравословното хранене. Без страх можеш да пробваш също неполиран
ориз, просо или щир. Тост-хлябовете не съдържат вредни вещества, но пък в тях има много „празни" калории, които ще подпомогнат единствено изпълняването ти.
Млечни продукти - Допълнително доставят белтъчини и калций. Киселото мляко пък съдържа имуноподдържащата млечнокисела бактерия. Заложи обаче на нискомаслените млечни продукти без добавки на захар или ароматизатори. Киселото мляко и изварата е по-здравословно да смесиш с пресни плодове. А е и по-вкусно.
Сладкиши - Те се „грижат” за доброто настроение. Затова не бива да ги „отлъчваме" съвсем от менюто си. Само трябва да им се наслаждаваме разумно. Критични: Обогатеният с лекарствени средства мед (например от Китай). По-добре си купи нашия, произведен на местна почва от пчелари. Желираните бонбони биха могли да са желирани и с телешки желатин.
Напитки - Пий много минерална вода. При плодовите сокове трябва да внимаваш да съдържат 100% плодова част. На чая/ кафето не можеш да се наслаждаваш в големи количества. Критични: подсладените сокове биха могли да съдържат хормони, забъркани в гликозния сироп. Някои китайски чайове пък са пълни с пестициди.
Ядки - Съдържат ценни
витамини и мазнини. Но и много калории. Затова им се наслаждавай по-пестеливо. Критични: шам-фъстъците или орехите, които са претоварени с афлатоксини (вид мухълна гъба). Именно по тази причина трябва да се оглеждат внимателно дали не са мухлясали. И при най-малкото съмнение трябва да се изхвърлят, защото афлатоксините са силно отровни!
Олио/ Мазнини - Растителните масла доставят здравословни мастни киселини и витамини -при около 100 кал за суп. л. Особено препоръчителни: зехтин и рапично олио. Критични: стари, граниви мазнини, както и силно загрято (употребявано вече веднъж) олио (за фритюрник). При обработка на високи температури те образуват субстанции, които са канцерогенни.
Яйца - По-полезни са, отколкото сочи тяхната лоша слава. Те зареждат организма с
белтъчини,
витамини и
минерални вещества. Но и с тях не бива да се прекалява, защото съдържат холестерин в голямо количество. 3 яйца седмично е една нормална консумация. Критични: неминалите през топлинна обработка кремове и сладкиши, в които са забъркани сурови яйца, заплашват със салмонела. Яйцата винаги трябва да се съхраняват на студено и с тях не бива да приготвяш продукти, които не се подлагат на топлинна обработка.
Здравословно хранене част І