Все още се спори дали родината на кайсията е североизточна Япония, или Китай. Дълго време някои учени са твърдели, че Армения е първородината на кайсията заради латинското наименование на плода - Armeniaca vulgaris. През Х век кайсията се разпространява от Апенинския полуостров в Германия и Франция, а по-късно е пренесена в Америка, Африка и Австралия. Древните елини я наричат „Арменска ябълка” и досега тя остава с това наименование. В България кайсията се култивира след Освобождението. Днес у нас се продават различни сортове кайсии, но винаги трябва да се избират добре узрели плодове, които са съхранявани правилно, за да запазят свежестта и полезните вещества. Кайсиите са с високо съдържание на захари (от 4 до 20%), основно захароза, Плодовете са невероятно богати на витамини: витамин С (13 мг%); провитамин А (2,48 мг%); витамин В1 (0,04 мг%); витамин РР (0,77 мг%). Богати са още на минерални соли: калий (260 мг%); натрий (1,3 мг%); калций (23,1 мг%); магнезий (8,3 мг%); (желязо 1,4 мг%) и фосфор (21,1 мг%). Благодарение на магнезия кайсиите действат положително на хората с високо кръвно налягане, а съчетанието на магнезия с фосфора е полезно при активна умствена работа, тъй като се подобрява качествата на паметта. Кайсиите действат благоприятно и при анемии, обща отпадналост на организма, възстановяване след тежки заболявания. Кайсиите се консумират в свеж вид, сушени или консервирани – във вид на сокове, нектари, компоти, сладка и мармалади.
Сушените кайсии са с по-високо съдържание на витамини и минерали на единица маса.Те действат леко слабително. Освен това сушените кайсии са прекрасен източник на желязо. Полезни са за сърцето и бъбреците. В кайсиевите ядки се съдържат около 28% белтъчини и 29-58% мазнини, но в тях има и отровни цианиди, поради което трябва да се консумират ограничено. Диабетиците трябва избягват сушените кайсии поради високата им захарност (50-60%) и значителното количество калий - 1,7 г в 100г ( дневната потребност е 3-5 г).
За хора, които се стремят да намалят теглото си, през юли е подходящо да се правят разтоварващи кайсиеви дни (два дни седмично). В тези дни се консумират само кайсии-1-1,5 на ден. В останалите дни от седмицата е препоръчително да се консумира кайсиево-лимонов микс, който се приготвя се от смесването на 4 едро нарязани зрели кайсии, леко намачкани с вилица, сока от 1 лимон, 200мл мляко и 1 супена лъжица мед. Целта на разтоварващите дни е не само да се намали теглото, а и да се зареди организма с важни витамини и минерали. Особено полезни са кайсиите за хора, които се чувстват изморени и изнервени от летните горещини. За тях препоръчваме следната напитка: в 200 мл прясно мляко се пасират 3 много добре узрели кайсии, добавят се 1 чаена лъжица мед и 2-3 кубчета лед. Този плодово-млечен коктейл действа успокоително, а е и с отличен вкус. За по-екзотичен аромат могат да се добавят няколко капки ром.
|