Необходим за доброто състояние на имунната система и функционирането на мозъка. Това е един от малкото в
итамини, които са относително стабилни и дори при готвене и съхранение, не губи от качествата си.
Полезно действие:Понижава холестерола и триглицеридите. Помага за метаболизирането на мазнините и способства за доброто състояние на храносмилателната система. Помага при нарушения във функционирането й. Предотвратява и облекчава мигренозни главоболия. Подобрява оросяването и понижава високото кръвно налягане. Повишава енергията, като спомага за оползотворяване на храната. Помага за излекуването на афти, а често и при лош дъх.
Храни- източници на витамин В 3:Риба, крехко месо, пълнозърнести храни, бирена мая, черен дроб, пшенични зародиши, яйца, печени фъстъци, бяло пилешко месо, авокадо, фурми, смокини, сини сливи.
Големите количества
ниацин може да възпрепятстват контрола на уреята и да доведат до пристъп на подагра у предразположените към тази болест.
Високото ниво на
ниацина може да попречи и на способността на организма да се справя със захарта и да влоши глюкозния контрол в гранични случаи на диабет, предизвиквайки пълно развитие на заболяването. Възможно е също да причини аномалии в черния дроб.
Като се изключат възможните странични ефекти като зачервяване и сърбеж при дози над 100 мг, ниацинът не се смята за токсичен.