Активно или пасивно сгъванеОт положението на лактите зависи дали лакътната става ще се сгъне активно или пасивно. Активното сгъване се получава, когато акцентираме върху ръката, а пасивното - под влияние на движението на лопатката. Именно затова е важно движението да се осъществява чрез силно мускулно действие на
гръбните мускули, а не на ръката.
Изпълнение1. Заемете правилно изходно положение седеж на седалката и поставете крака върху стъпенките. Свийте леко колената, за да облекчите поясната област.
Гърбът трябва да е изправен и стегнат. Може леко да се наклоните, за да не натоварвате поясната област по време на движението.
2. Подгответе се за концентричната фаза, като се наведете от кръста напред с леко сгънати колена. Хванете ръчката на V-образния лост с V в изправено положение. Трябва да сте сигурни, че сте разтегнали външната област на
широките гръдни мускули до край, докато се протягате да хванете ръчката.
3. Започнете концентричната фаза, издърпвайки бавно ръчката, без да отскачате с тежестта, към горната коремна област и долната част на гърдите. Ако издърпате ръчката по-високо, тя ще предизвика сгъване на лактите, което включва в движението рамото, а не лопатката. В резултат от това се активизира областта на задните глави на делтовидните мускули и горната област на трапецовидния мускул, а не широкия гръбен мускул, към който сме се насочили.
4. Издърпайте ръчката към тялото чрез силно нервно импулсиране на
мускулите на гърба , а не на ръцете, и дръжте лактите до тялото за максимално разтягане на широкия гръден мускул и през двете фази на движението.
5. Уверете се, че изнасяте лактите колкото може по назад от тялото, за да се получи пълна амплитуда на движение в концентричната фаза. Необходима е пълна концентрация за поддържане на изправената стойка на
гърба докато издърпвате ръчката към тялото, защото съществува опасност да се наклоните назад и да извършите по инерция издърпването.
6. Завършете концентричната фаза, като притиснете лопатките една до друга в крайното положение и задържте до две за възбуждане на максимален брой двигателни единици.
7. Започнете ексцентричната фаза, разгъвайки бавно ръцете в наклон напред от кръста. Не се навеждайте твърде много, а дайте възможност за пълна амплитуда на движението чрез разтягане на широкия гръбен мускул навън, докато вие се разгъвате напред.
8. Трябва да използвате силно мускулно съкращаване на гръбните мускули, за да противодействате на гравитационните сили. Ако мускулите на гърба не се активират силно, движението ще се извърши от ръцете, което силно ще намали ефекта от
упражнението .
9. Завършете ексцентричната контракция малко преди да разгънете напълно ръцете си. Пълното им разгъване може да предизвика напрежение в раменните стави, защото води до рязко движение в тях. То също така предизвиква силно навеждане напред от кръста и съответно до изпълняване на концентричната фаза по инерция. Можем да постигнем пълно разтягане на
широкия гръбен мускул без необходимостта от пълно разгъване на ръцете и прекален наклон на трупа от кръста.
10. Задръжте до две в края на ексцентричната фаза, за да се възбудят максимален брой двигателни единици в широкия гръбен мускул докато той е разтегнат с пълната си амплитуда. Подчертаваме, че разтягаме него, а не ръцете.
Важно1. Използвайте добре синхронизирани мускулни съкращения без отскачане и резки движения.
2. Спазвайте правилната форма на изпълнение с леко сгънати колена и
стегнат гръб.
3. Поддържайте изправена стойка на гърба, малко по-назад от вертикала, по време на концентричната фаза. Не се навеждайте напред, за да облекчавате вдигането.
4. Не забравяйте да изнасяте лактите извън линията, успоредна на тялото, в края на концентричната фаза.
5. Не разгъвайте ръцете изцяло в края на ексцентричната контракция, за да не натоварвате раменните стави.
6. Съсредоточете се върху изпращането на силни нервни импулси към
гръбните мускули, а не към ръцете. Помнете, че ръцете са само връзка между съпротивлението и гръбните мускули.