Изпълнение1. Заемете правилно изходно положение в тилен лег на лежанка, с напълно изпънати крака. Трябва да поставите хълбоците си в края на
лежанката, но седалището трябва да е здраво закрепено на нея за добро стабилизиране на поясната област. Рамената трябва да са изпънати и опрени на лежанката. При друг вариант движението може да се изпълнява с повдигане на рамената, което го превръща в съкратена версия на упражнение от лег до седеж със склопка.
2. Хванете се за двете страни на
лежанката за добро равновесие. Добре е да подложите ролер под гърба си за опора на най-уязвимото място-празното пространство между долната част на гърба и лежанката. Ако не разполагате с такъв, поставете ръцете си под гърба и така да запълните празнината.
3. Започнете концентричната фаза, повдигайки краката нагоре чрез силно съкращение на
коремните мускули. Правият бедрен и поясният мускули се активират по-силно и трябва да се стимулират директно, за да се облекчи натоварването на поясната област.
4. Долната част на правия коремен мускул може да се стимулира по-силно чрез наклон на таза. За да се постигне това, повдигнете леко главата и рамената от
лежанката на около 5 см. и наклонете брадичката към гърдите, докато повдигате краката. При спускането им главата и рамената могат да се върнат в изходното положение.
5. Завършете концентричната фаза, вдигайки краката до малко преди перпендикулярното им положение. Задръжте до едно, за да се подготвите правилно за ексцентричната и да намалите натоварването на гръбната област.
6. Започнете ексцентричната фаза, като спускате бавно надолу краката чрез силно съкращение на коремните и поясните мускули. Съкращенията трябва да са бавни, за да не се претоварва гръбната област.
7. Завършете ексцентричната фаза, като спуснете краката до един сантиметър над хоризонталното положение. Ако ги спуснете по-ниско, ще се получи извиване на
гърба назад и може да се повреди поясната област.
8. Не трябва да пружинирате с краката в края на ексцентричната фаза и така да извършвате по инерция концентричната. Това движение би предизвикало прекалено разгъване на тазобедрената става, в резултат на което може да се притиснат силно прешлените, дисковете и между-прешленните стави и да се стигне до остра хронична травма на поясните област на гръбначния стълб.
Важно1. Използвайте силно нервно стимулиране на съответните
мускули, за да се намали натоварването на поясната област.
2. Цялото движение трябва да се изпълнява с бавни мускулни съкращения.
3. Противодействайте на земното притегляне чрез силно стимулиране на участващите мускули и не пружинирайте в края на ексцентричната фаза, за да не придавате инерция на движението в следващата концентрична фаза.