Натоварване на рамената.
Поради това че тялото е под наклон 45° и усилието е насочено над съпротивлението, натискът върху рамената е по-голям. В концентричната фаза съпротивлението действа във вертикална посока и това натоварва изключително много рамената. Трябва да съсредоточим цялото си внимание, за да насочим нервите импулси към трицепсите и да ги отклоним от естествената им посока към рамената.
Изпълнение:1. Заемете правилно изходно положение, като поставите V-образният
лост (на нисък скрипец) зад главата си с лактите сгънати под ъгъл 45°. Тялото трябва да е под съшия ъгъл, гърбът стегнат и изпънат, а главата изправена. Ако я отпуснете, гърбът ви ще се извие и ще изложите на опасност поясната си област.
2. Започнете концентричната фаза, вдигайки бавно ръце до малко по-ниско от пълното разгъване. Трябва много да внимавате да не наведете главата си.
3. Завършете концентричната фаза с пълно разгъване на ръцете нагоре. Лактите трябва да са на едно и също място. В крайното положение трябва да задържите до едно, за да поставите лоста в необходимото положение и да сте сигурни че лактите и тялото ви са в желаната стойка. След това започнете ексцентричната фаза. Има опасност лактите и тялото да се отпуснат в края на движението под влияние на необичайната посока на съпротивителните сили на скрипеца.
4. Започнете бавно ексцентричната контракция, като давате възможност на предмишниците да минат назад докато скрипецът бавно се спуска надолу. Трябва с цялото си внимание да противодействате на силите на земното притегляне по време на спускането, тъй като при работа със скрипец трицепсът се натоварва още повече. Опасността да се оставят рамената да поемат товара е голяма и затова трябва да се изпращат силни нервни импулси към трицепсите.
5. Завършете ексцентричната контракция, като спускате тежестта бавно надолу и я задържите в крайната й точка. Ръцете трябва да са над трапецовидните мускули в края на движението. Противодействайте силно на почти неизбежното пружиниране в края на ексцентричната фаза.
6. Проверете положението на лактите и внимавайте да не се разтварят встрани по време на движението. От правилното им положение зависи дали ще постигнем оптималния ефект.
Бележки:1. Използвайте съвсем малко съпротивление, за да изпълнявате правилно движението. Съществува опасност да надцените възможностите си в това отношение.
2. Необходимо е силно импулсиране на съответната област на трицепсите, за да не допуснете активиране на рамената.
3. Поддържайте правилната стойка и не забравяйте, че навеждането на главата може да доведе до
травми в поясната ви област.
4. Дръжте лактите в желаното положение през цялото време.
5. Противодействайте на силното желание да завършите ексцентричната фаза с пружиниращо движение.