Може вече да сте чули за този спорт, който е много подходящ за топлите сезони. Не е скъп, не е прекалено изморителен, не е еднообразен, следователно си струва да опитате.
Ако все още не знаете какво е северно ходене ( ходене с палки), сега е времето да научите как можете да разнообразите ежедневието си, а и да се погрижите за здравето си.
Първоначално този вид ходене се е използвало за летни тренировки на скиори в скандинавските страни, а като вид фитнес се развива в САЩ в края на 80-те години. В Европа става популярен спорт чак в края на 90-те години на 20 век. Сега този вид фитнес има много привърженици в целия свят. Ходенето с палки е привлекателно заради многото си преимущества:
Техниката на
северното ходене е като при ски бягането и е лесна за овладяване. Движенията се изпълняват на диагонален принцип: дясната палка допира земята заедно с лявата пета и обратно. Чрез увеличение на силовото натоварване на ръцете и мускулатурата на горната част на тялото, е възможно да се увеличи темпото на ходене, следователно и ефективността на тренировката. Съществуват няколко варианта на ходене с палки: бързи тройни крачки, широки крачки, паралелно движение на палки и крака (ляв крак с лява ръка, десен крак с дясна ръка). Смяната на техниките позволява да се избегне еднообразното натоварване и бързата умора. За увеличаване на интензивността на тренировката може ходенето да се редува с бягане и подскоци (не повече от 20 подскока в една тренировка).
По време на тренировката най-активно се натоварват мускулите на ръцете, раменните, гръдните и гръбните мускули.
За правилна работа на мускулите е важно как ще бъдат подбрани палките( poles).Най-точно това се определя, като се приложи формулата: ръст в сантиметри X 0,68 (допуска се разлика от 5 см).
Пример: при височина 170 см 170 x 0,86 = 115,6 см
Когато хванете ръкохватката, лакътната става трябва да е под прав ъгъл.
Има два вида палки – с остър долен край(шип) за меки повърхности и с равен долен край за асфалт и други твърди повърхности.
За да е по ефективна тренировката, е добре да се избира леко хълмиста местност.
Тялото трябва да е в естествено положение, не бива да се допуска прегърбване. Ръцете с палките се движат свободно в някоя от избраните техники, като се държат близо до тялото.Погледът е отправен напред.
Дишането е естествено.
Препоръчителни са 2-3 тренировки в седмицата с времетраене 30-40 минути. Постепенно може да се увеличава натоварването, като се избира по-тежък терен.
Както при всеки вид спорт е добре предварително тялото да се подготви за тренировката чрез загряващи упражнения. Могат да се използват и палките като елемент от упражненията.
Няколко предупреждения: обувките и дрехите да са удобни; при силно слънце си вземете подходяща шапка; не тренирайте, ако сте употребили
алкохол; ако не се чувствате физически добре, направете консултация с лекар; при първите тренировки – по-леки маршрути. Ако имате партньор, не си говорете много, много - трябва да дишате правилно.